Respirátor FFP2, nebo respirátor FFP3? Který je lepší volbou?
Už je to rok, co i u nás propukla koronavirová epidemie. Vládní opatření se snaží vir zkrotit, k tomu nám kromě omezení pohybu pomáhá také nošení respirátorů a testování antigenními testy a testy PCR. Víte, jaký je rozdíl mezi třídami respirátorů a který vás nejlépe ochrání?
Respirátory FFP2 chrání více než rouška
Podle vládního nařízení musíme v uzavřených prostorech nosit minimálně respirátory FFP2. Nabízejí ochranu až ve výši 95 % před možností nákazy covidem-19. Chrání osobu, která ho nosí, i její okolí. Jsou účinnější než roušky, protože na obličeji lépe těsní. Přestože jejich nošení není zrovna nejpříjemnější, je to účinná metoda, jak šíření viru zpomalit, a ulevit tak přetíženým nemocnicím.
Respirátory FFP3 je možné opakované používat
Kromě třídy FFP2 existují ještě respirátory FFP3, jejichž účinnost je ještě vyšší, a to dokonce 99,9 %. Jsou stejně jako předchozí model vyrobené z netkané textilie, oproti němu ale se mohou opakované používat. Aby ochránily nejen osobu, která je nosí, ale také její okolí, je třeba používat modely bez výdechového ventilu. Ty totiž chrání pouze osobu, která je má na sobě.
Antigenní testy od Lepu Medical Europe jsou ekologické
Podle nařízení vlády musejí firmy testovat své zaměstnance na přítomnost viru covid-19. K tomu slouží antigenní testy. Tato povinnost trvá od počátku března a platí, že pracovníci by měli být testováni alespoň jedenkrát za týden. S takovým množstvím testů souvisí také jejich likvidace. Výhodou antigenních testů Lepu od společnosti Lepu Medical Europe je, že na jejich výrobu je z 90 procent použitý papír. Je možné je vyhodit přímo do komunálního odpadu, a to v uzavřeném černém pytli. Obal od testů pak je třeba uložit do plastů.
Už jste byli v práci testovaní na přítomnost viru covid-19?