Kontaktní ekzém: Předejděte akutním stavům pokožky způsobenými alergeny

13.03.2022

Kontaktní ekzém je dle svého původu rozdělován na dva druhy. Jedná se o iritační a alergický ekzém. Spouštěč reakce těla se u obou typů liší, ovšem léčba zůstává v podstatě stejná. Nejdůležitější však zůstává prevence, abyste se nemuseli trápit s rozpraskanou pokožkou.

Iritační kontaktní ekzém

Iritační kontaktní ekzém může být způsobem různými dráždivými látkami, se kterými se během dne setkáváme. Najít tak původce není jednoduché. Ovšem je to klíčové pro vyléčení ekzému. Při tomto druhu ekzému nedochází k imunitní odpovědi, ekzém se tak objevuje pouze na podrážděném místě. Jakmile dojde k akutní fázi, kdy je pokožka zarudlá a pálí, mnohdy nezbývá než spolehnout se na krémy na lékařský předpis. Ty však nejsou ideálním dlouhodobým řešením.

Alergický kontaktní ekzém

Alergický kontaktní ekzém je často způsoben jedním, případně až pěti alergeny. Jakmile se tělo dostane do kontaktu s alergenem, vyvolá imunitní reakci. Ekzém se tak může objevit v podstatě kdekoliv na těle. Mnohdy je provázen také dalšími symptomy jako je teplota, kašel a bolesti břicha. I v tomto případě je třeba eliminovat alergen, pro léčbu pokožky jsou také často využívány krémy na bázi kortikosteroidů.

Mast na ekzém bez kortikoidů

Krémy s kortikoidy nejsou ideálním dlouhodobým řešením, pokud vaše pokožka potřebuje péči. Působí sice efektivně a rychle, ovšem mohou se objevit nežádoucí účinky. Proto je důležité předcházet akutní fázi reakce, kdy už se pokožka bez těchto krému neobejde. Používejte raději mast na ekzém bez kortikoidů. Dermaguard je krémem, který posiluje oslabenou kožní bariéru a zvyšuje tak odolnost vůči alergenům. Budete tak lépe chráněni a riziko vzniku ekzému se výrazně snižuje.

Při výskytu ekzému je prevence důležitým krokem. Dermaguard vám přitom pomůže v situacích, kdy se nemůžete vyhýbat dráždivým látkám.